کارشناسی فنی خودرو

کارشناسی فنی خودرو

خرید خودروی صفر یا کارکرده؟

خرید خودرو یک تجربه شیرین است که هر شخصی در زندگی به دنبال بدست آوردن این تجربه شیرین می باشد. داشتن یک خودرو با ظاهری مناسب و فنی سالم می تواند یک وسیله مناسب جهت مسافرت رفتن، رفت و آمد سرکار، طبیعت گردی و … باشد.

 در صورت داشتن بودجه کافی شما میتوانید به کمپانی های خودروسازی مراجعه کنید و خودروی صفر کیلومتر را خریداری کنید و از مزایای خودروی صفر کیلومتر که داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش است نیز بهره مند شوید.

اما در صورتی که به‌ دلیل‌ نداشتن بودجه کافی و یا دلایل شخصی و سلیقه ای، به دنبال خرید خودروی کارکرده (دست دوم) هستید؛ باید به نکاتی توجه کنید تا در انتخاب خود مطمئن باشید و دچار پشیمانی و سردرگمی نشوید.

علت کارشناسی خودرو قبل از خرید چیست؟

امروزه به دلیل‌ وجود افراد کلاهبردار و دلال های خودرو، نمی‌توان مطمئن بود که خودروی خریداری شده بی عیب و نقص است؛ زیرا مشکلات و مسائلی به وجود آمده است که این اعتماد را سلب کرده است؛ برای مثال:

۱- خودروی خریداری شده بعد از چند روز دچار نقص فنی می‌شود و هزینه و ضرر مالی زیادی به خریدار وارد می‌کند.

۲- بعد از خرید خودرو متوجه می‌شوید که کارکرد واقعی خودرو بیشتر از کارکردی است که در صفحه کیلومتر خودرو نمایش گذاشته شده است.

۳- خریدار بعد از خرید خودرو متوجه میشود که خودرو تصادفی بوده است، اما فروشنده آن را به عنوان خودروی بدون تصادف و بی رنگ فروخته است. 

به همین دليل تعمیرگاه کارنو قصد دارد نکاتی را به شما آموزش دهد تا در هنگام خرید خودرو از این نوع کلاهبرداری ها در امان باشید و کمتر دچار ضرر مالی شوید.

کارشناسی خودرو شامل چه مواردی است؟

اصولا کارشناسی خودرو شامل: کارشناسی رنگ و بدنه خودرو و کارشناسی فنی خودرو می‌باشد.

کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

مرحله اول: اولین گام برای کارشناسی بدنه خودرو، مشاهده اطراف خودرو می باشد و به همین منظور اطراف خودرو(درب ها، صندوق عقب، کاپوت، سقف و گلگیر های) را از نظر خط و خش، تو رفتگی، آفتاب سوختگی و موج بررسی کنید و هنگام انجام این کار حتما دو نکته مهم را در نظر داشته باشید:

نکته اول: خودرو باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه کثیفی، گل و لای و … باشد.

نکته دوم: کارشناسی بدنه خودرو را حتما باید قبل از غروب آفتاب ( حدفاصل صبح تا بعدازظهر) انجام دهید زیرا در این زمان نور کافی برای بررسی خودرو در دسترس می باشد.

مرحله دوم: با دقت بیشتری به اطراف خودرو نگاه کنید وسعی کنید یک نور ثابت مانند انعکاس خورشید یا لامپ یا مثلا عکس اشیاعی مثل درخت که در اطراف خودرو وجود دارد را روی اجزای خودرو مانند: درب جلو و عقب، یا کاپوت  و گلگیر ها مقایسه کنید؛ اگر انعکاس نور ثابت در دو قسمت خودرو مثلا درب جلو و عقب متفاوت باشد، یعنی رنگ ها به لحاظ ساختار، نوع پاشش و کیلر( لایه محافظ رنگ) متفاوت است و این موضوع بدین معناست که خودرو قبلا تصادف داشته است و دچار رنگ شدگی می باشد.

مرحله سوم: در این مرحله می توانید از یک آهنربا استفاده کنید و آن را به تمام نقاط خودرو بچسبانید، در هر قسمتی که نیروی جذب آهنربا کمتر بود، بدین معناست که خودرو قبلا در آن قسمت تصادف داشته است و نقاش برای رنگ کردن آن قسمت از بتونه ( یک ماده خمیری شکل است که برای پر کردن و صاف و یکدست کردن سطوح ناهموار مورد استفاده قرار می‌گیرد) استفاده کرده است و چون بتونه از جنس غیر فلز است، موجب می‌شود که آهنربا با نیروی کمتری جذب بدنه خودرو شود.

مرحله چهارم: در این مرحله به دنبال گرده رنگ روی اجزای خودرو از قبیل: تایر، شیشه و زه های پلاستیکی خودرو باشید، زیرا وجود این گرده رنگ ها می‌تواند نشانه رنگ شدگی در قسمتی از خودرو باشد.

مرحله پنجم: به دنبال بی نظمی و نامتقارن بودن باشید، اگر یک خودرو را از جلو و یا از پشت نگاه کنید و مورد بررسی قرار دهید، باید قسمت چپ و راست آن کاملا متقارن باشد.(مثلا فاصله درز صندوق با چراغ عقب راست و فاصله درز صندوق با چراغ عقب چپ باید یکسان باشد) بی نظمی و نامتقارن بودن بین قطعات خودرو می تواند بیانگر یک تصادف و یا انجام عملیات صافکاری و نقاشی باشد.

مرحله ششم: به اتصالات بدنه خودرو که قبلا توسط کمپانی جوشکاری شده است، توجه کنید؛ معمولا کمپانی ها برای جوشکاری خودرو از ماده ای به نام موم استفاده میکنند، حتما به شکل ظاهری موم ها در اطراف خودرو توجه کنید، نداشتن موم و یا متغیر بودن شکل موم، می‌تواند نشانه ای از تصادف خودرو باشد.

پس از انجام این مراحل، حتما خودرو را نزد یک کارشناس بدنه خودرو برده و با پرداخت هزینه ای ناچیز از او درخواست کنید که خودرو را کارشناسی کند تا با خیالی راحت تر خودروی مورد نظر را خریداری کنید.

کارشناسی فنی خودرو های خارجی و ایرانی

امروزه بیش از پیش نیاز به کارشناسی فنی خودرو احساس می‌شود؛ زیرا با گذشت زمان و افزایش جمعیت و در نهایت گسترش شهرها، مسافت‌‌هایی که برای رفع نیازهای خود در طول روز باید طی کنیم نیز افزایش یافته و به دنبال آن، تقاضا برای خرید خودرو هم افزایش پیدا کرده است. در این میان، بسیاری از افراد، با توجه به شرایط‌شان اقدام به خرید خودروی دست دوم می‌کنند.

خودروهای دست دوم چون کارکرده هستند، ممکن است چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ فنی، مشکل داشته باشند و بعدها خریدار را دچار مشکل کنند. اما برای پیشگیری از این مشکلات، کارشناسی فنی خودرو بسیار کمک کننده است.

کارشناسی خودرو چیست؟

بررسی کامل و جامع خودرو از لحاظ فنی (علی‌الخصوص موتور)، بدنه، رنگ و … کارشناسی خودرو است که در نتیجۀ آن میزان سلامت همه جانبۀ خودرو و در نهایت قیمت آن مشخص می‌گردد. اما کارشناسی خودرو شامل چه مواردی می‌شود؟ در واقع کارشناسی خودرو دارای انواع مختلفی نظیر کارشناسی بدنه و رنگ خودرو، آپشن‌ها و تجهیزات جانبی خودرو، کارشناسی فنی و موتور و تست رانندگی است.

کارشناسی فنی خودرو

تفاوت کارشناسی خودرو با معاینه فنی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کارشناسی خودرو و معاینه فنی یکی هستند اما باید گفت که این دو با هم متفاوت هستند. در کارشناسی خودرو، تمام قسمت‌های یک خودرو مانند رنگ، بدنه، جلوبندی، زیربندی، فنی، گیربکس، آپشن‌های خودرو و… توسط کارشناس آموزش دیده و مجرب بررسی می‌شوند اما در معاینه فنی، آزمون آلاینده‌ها (اندازه‌گیری میزان آلاینده‌های حاصل از احتراق موتور)، بررسی کارایی سیستم ترمز خودرو (آزمون‌های تست ترمز که شامل ترمز جلو، ترمز عقب، ترمز دستی است) و … مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کارشناسی خودرو دست دوم

امروزه با افزایش قیمت خودرو، استقبال زیادی از خرید ماشین های دست دوم شده است، اما به علت اینکه افراد دانش کافی از ظاهر و فنی خودرو ندارند، به یک کارشناس با تجربه و متخصص برای بررسی خودروی خود نیاز دارند. کارشناسی خودرو دست دوم امر مهم و بسیار ضروری می باشد و به شما کمک میکند تا خودروی خود را از لحاظ سلامت بدنه، فنی و موتور مورد بررسی قرار دهید تا شما خریدی با خیال آسوده  را تجربه کنید. هنگامی که شما از کارشناسان برای خرید خودرو کمک می گیرید، دیگر نگران مشکلات فنی پنهان شده یا رنگ و لعاب فریب دهنده خودرو نخواهید بود.

 کارشناس، خودروی شما را از لحاظ بدنه: زنگ زدگی، دفرمه شدن، خوردگی، رنگ شدگی، بررسی شاسی ها و ستون های خودرو، صندوق عقب و کاپوت، درب و گلگیرها، سپر، تعویض قطعات بدنه مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین از لحاظ فنی: موتور، گیربکس، روغن ریزی، روغن سوزی، باتری، دینام، ایربگ، جلوبندی، بررسی آپشن ها: سیستم سرمایش و گرمایش، قفل مرکزی، آینه بغل ها، کمربند ایمنی و….  تست دیاگ، بررسی میکند و در نهایت با تست رانندگی میزان سلامتی نسبی خودرو، شتاب خودرو، سیستم تعلیق، سیستم هیدرولیک، فرمان،عملکرد ترمزها و تنظیم فرمان را تشخیص میدهد. توصیه ما به شما این است که کارشناسی خودروهای دست دوم را قبل از خرید بسیار جدی بگیرید تا از وضعیت خودرو قبل از خرید آن کاملا آگاه شوید، اگر خودروی دست دوم خود را بدون کارشناسی خریداری کنید، ممکن است که ضررهای مالی زیادی به شما وارد شود.

کارشناسی خودرو 

بسیاری از خریداران باور دارند که برای خرید خودروهای کارکرده به کارشناس نیاز دادند، اما این باور غلط است، زیرا با توجه به کلاهبرداری های زیادی که در خرید و فروش انجام می‌شود، تمامی خودروها باید کارشناسی شوند و مورد بررسی قرار بگیرند. تولید و واردات خودرو در کشور ما رشد بسیار زیادی داشته است، خریداران خودروهای صفر کیلومتر و بیشتر افرادی که خودروهای خارجی خریداری می کنند، خواستار کارشناسی خودروی خود هستند زیرا مسیر طولانی را طی می‌کنند و ممکن است که آسیب دیده باشند.

 در برخی موارد خودرو در بخش تحویل دچار حادثه شده و تحویل دهنده برای گمراهی خریدار، خودروی آسیب دیده را تعمیر می‌کند و به عنوان ماشین سالم تحویل میدهد، یا ممکن است خودرو نقص فنی داشته باشد، همچنین بسیاری از افراد کیلومتر شمار خودروی خود را دستکاری می‌کنند تا مسافت طی شده کمتری را نشان دهد، این کار یکی از شگردهای محبوب سودجویان میباشد، مقدار واقعی کیلومتر طی شده توسط متخصص و با استفاده از دستگاه دیاگ مشخص می‌شود.

بسیاری از ایرادات خودرو با چشم قابل مشاهده نیست  برای مثال: برای تشخیص رنگ خودرو از یک دستگاه ضخامت سنج استفاده می‌شود تا ضخامت رنگ خودرو مورد بررسی قرار بگیرد که آیا رنگ شدگی دارد، همچنین اگر قسمتی از موتور آسیب دیده باشد، بررسی آنها فقط با دستگاه های خاصی امکان پذیر میباشد، فرد کارشناس علاوه بر دانش و تخصص لازم  باید از دستگاه های مخصوص برای تشخیص عیوب خودرو استفاده کند.

کارشناس فنی خودرو کیست؟

کارشناس فنی خودرو فردی متخصص است که می‌تواند خودرو را چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ ظاهری بررسی کند. این فرد آموزش‌های حرفه‌ای مختلفی را در زمینۀ خودرو گذرانده است و دارای تخصص کافی می‌باشد.

کارشناسی فنی خودرو

یکی از مهمترین اجزای یک خودرو، موتور آن است که مشکلات آن در نگاه اول مشخص نمی‌شود. بنابراین در اینجاست که نیاز به کارشناسی فنی خودرو احساس می‌شود. در واقع کارشناسی فنی خودرو نیازمند دو فاکتور مهم علم و تجربه است و کارشناس فنی هم باید آموزش‌های حرفه‌ای دیده باشد.

در کارشناسی فنی خودرو چه مواردی بررسی می‌شود؟

در کارشناسی فنی خودرو مواردی همچون بازدید کامل موتور و تست موتور، اطمینان از کارکرد صحیح موتور، اطمینان از نبود صدای غیرعادی موتور، تست دیاگ و گزارش خطاهای خودرو، تست آپشن‌های خودرو و … مورد بررسی قرار می‌گیرد که در ادامه به بررسی سایر موارد می‌پردازیم.

1- کارشناسی موتور

موتور در واقع تولید کننده قدرت خودرو است و حتی می‌توان گفت که مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش یک خودرو، موتور آن است. این موضوع اهمیت کارشناسی موتور در کارشناسی فنی خودرو را نشان می‌دهد. داشتن یک موتور آرام و بدون لرزش برای یک خودرو بسیار مهم است. اگر خودرویی را بدون کارشناسی بخرید، بعدها مشکلات زیادی مثل روغن‌سوزی، معیوب شدن پیستون و … را به دنبال خواهد داشت که در نتیجۀ آن هزینه‌های زیادی برای جبران این موارد متحمل خواهید شد.

کارشناسی گیربکس

انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها از طریق کلاچ و گیربکس صورت می‌گیرد. پس سالم و بدون نقص فنی بودن گیربکس از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا در صورت ناسالم بودن گیربکس، هزینه‌های جانبی خودرو مانند مصرف سوخت آن بالا می‌رود.

اینجاست که کارشناسی گیربکس در کارشناسی فنی خودرو اهمیت پیدا می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در حال حاضر انواع مختلفی از خودروها در حالت دنده دستی و دنده اتوماتیک وجود دارند که هرکدام از این‌ها باید به شکل تخصصی بررسی شوند؛ این کار وظیفۀ یک کارشناس فنی با تجربه است.

تست دیاگ

اطلاعات مختلف خودرو نظیر، سالم بودن سنسور ضربه، باز شدن کیسه‌های هوا، میزان مصرف سوخت، مسافت طی شده و… در کامپیوتری به نام ECU در خودرو ذخیره می‌شوند که می‌توان به وسیلۀ آن بخش‌های مختلف خودرو را کنترل کرد. اطلاعات کامپیوتر ای سی یو به کمک دستگاهی به نام دیاگ خوانده می‌شود. از طریق این دستگاه می‌توان مشکلات موتور، گیربکس، ترمزها، سیستم خنک کننده، قطعات برقی، و … را پیدا کرد. اینجاست که اهمیت تست دیاگ در کارشناسی فنی خودرو مشخص می‌شود؛ زیرا پس از انجام تست دیاگ به کمک دستگاه مخصوص آن، کارشناس به تعمیر مشکلات یافت شده می‌پردازد.
کارشناسی فنی خودرو

برگه ی کارشناسی خودرو

پس از پایان بررسی خودرو و طی کردن همۀ مراحل آن، به شما برگه ی کارشناسی فنی خودرو داده می‌شود که حاوی اطلاعات زیر است:

– نوع خودرو

– سال تولید

– میزان کارکرد

– نوع کارشناسی

– قیمت

– کارشناسی بدنه؛ که این بخش به وسیلۀ دستگاه تست رنگ مخصوص، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

– کارشناسی فنی؛ که این بخش هم به وسیلۀ دستگاه دیاگ، مورد بررسی قرار می‎گیرد.

– کارشناسی آپشن؛ که در این بخش، خودرو را از لحاظ آپشن‌هایی که دارد، نظیر کیسه‌های هوا، انواع ترمزها و … مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چه زمانی برای کارشناسی فنی خودرو باید به مراکز معتبر مراجعه کرد؟

توصیه می‌شود قبل از خرید خودروی کارکرده، حتماً برای کارشناسی فنی خودرو به مراکز متعبر مراجعه کرد، زیرا ممکن است سهل انگاری در انجام این کار، باعث رساندن ضررهای مالی (و بعضاً جانی) بسیاری به دارندۀ خودرو شود. بهتر است برای حصول اطمینان بیشتر، علاوه بر خودروهای کارکرده، خودروهای صفر کیلومتر را هم به کارشناسی برد.

هزینه ی کارشناسی فنی خودرو چقدر است؟

یکی از مباحث بسیار مهم برای برای خرید و فروش خودرو، هزینه ی کارشناسی فنی خودرو است. زیرا یکی از مهمترین کارهایی که افراد برای خرید و یا حتی فروش خودروی خود باید انجام دهند، کارشناسی خودرو است. به دلیل تنوع خودروها و به دنبال آن تنوع مدل موتور، گیربکس و …، هزینه کارشناسی خودرو بر اساس نوع و مدل خودرو متفاوت است.

تنوع خودروهای امروزی و قیمت‌های بالای آن‌ها باعث شده است که بسیاری از افراد به سمت خرید خودروهای دست دوم کشیده شوند. در این بین است که اهمیت کارشناسی فنی خودرو نمایان می‌شود. شما می‌توانید برای انجام کارشناسی خودروی خود از تیم مجرب و آموزش دیده ی ما استفاده کنید تا با بالاترین کیفیت، خدمات کارشناسی فنی خودرو را دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.