سرویس های دوره ای خودرو

سرویس های دوره ای خودرو

سرویس های دوره ای خودروهای خارجی و ایرانی

از لحاظ اهمیت، می‌توان سرویس های دوره ای خودرو را به چکاپ‌های دوره‌ای کودکان تشبیه کرد! در واقع خودروی شما مانند کودک شماست و همان اندازه که کودکتان نیاز به رسیدگی دارد، خودروی شما نیز نیاز به رسیدگی و چکاپ‌های دوره‌ای دارد. در ادامه‌ سرویس های دوره ای خودرو را بیشتر بررسی می‌کنیم.

اهمیت سرویس ها

گذر زمان و استفادۀ مستمر از خودرو، باعث استهلاک آن می‌شود. بی‌توجهی به این مهم باعث می‌شود اجزاء و قسمت‌های مختلف خودرو در طولانی مدت آسیب‌های جدی ببینند و شما را متحمل هزینه‌های سنگین کنند. اینجاست که اهمیت سرویس های دوره ای خودرو خود را نشان می‌هد.

زمان انجام سرویس خودرو

برای پیدا کردن بهترین زمان انجام سرویس های خودرو می‌بایست به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرد. در این دفترچه تمامی نکات لازم برای نگهداری از خودرو بیان شده است.برای مثال در چه بازه‌های زمانی‌ای باید کدام قسمت از خودرو را برای بررسی نزد کارشناس برد یا اینکه به ازای هر چند کیلومتر مسافت طی شدۀ خودرو، باید کدام بخش‌ها تعویض و یا تعمیر شوند. اما در هرحال، بسیاری از افراد خودروهای خود را به شکل یک روتین و هرچند ماه یک بار به چکاپ های دوره‌ای می‌برند.

انواع سرویس های دوره ای خودرو

انواع مختلف سرویس های خودرو وجود دارند که یا می‌توانند سرویس‌های خاصی باشند که در دفترچه راهنمای خودرو به آن اشاره شده است یا سرویس‌هایی مانند فیلتر روغن، سرویس‌های موقت، اصلی و … باشند که به شکل روتین باید انجام شوند.

سرویس های دوره ای خودرو

سرویس های دوره ای خودرو

سرویس های دوره ای خودرو چیست؟

در سرویس های دوره ای، خودرو از جنبه‌های مختلفی مانند چک کردن فشار تایرها، روغن موتور، فیلتر روغن، فیلتر بنزین، روغن ترمز و … بررسی می‌شود و در صورت وجود مشکل، مکانیک در جهت رفع آن‌ها اقدام می‌کند. در ادامه به چک لیست سرویس های دوره ای خودرو اشاره می‌کنیم.

چک لیست سرویس خودرو

در اینجا چک لیستی از سرویس ها وجود دارد که به بررسی چند مورد از آن می‌پردازیم.

– سلامت چراغ‌های خودرو

– بررسی قدرت ترمز دستی

– سلامت شیشه‌ها و آینه‌های ماشین

– بررسی فشار باد تایرها و سایش آج لاستیک‌ها

– تست بوق خودرو

– بررسی تمیز بودن فیلتر هوا

– میزان سلامت باتری

– بررسی تسمه‌های خودرو‌

– چک کردن روغن موتور

– بررسی روغن ترمز

– بررسی ضد یخ

– بررسی سالم بودن لاستیک زاپاس خودرو

– بررسی چراغ‌های جلو، عقب، ترمز و چراغ‌های خطر

سرویس های دوره ای خودرو های خارجی

اینها تنها بخشی از مواردی بودند که در سرویس های دوره ای خودرو به بررسی آن‌ها می‌پردازند.

– بررسی روغن موتور

روغن موتور با افزایش کارکرد خودرو خواص خود را از دست می‌دهد و باید عوض شود. بر روی بدنه محفظۀ روغن موتور، دو علامت min و max وجود دارد که در حالت کلی باید روغن موتور حداکثر تا سطح max باشد. حال اگر روغن موتور پایین‌تر از min باشد، به آن مقداری روغن اضافه می‌کنند تا به سطح max برسد. البته باید توجه داشت که روغن از سطح max بیشتر نشود. بررسی روغن موتور باعث می‌شود که موتور خودروی شما دارای روغن‌کاری مناسب باشد که در نهایت عملکرد بهتر موتور خودرو را به دنبال داشته باشد.

– فیلتر روغن

وظیفۀ فیلتر روغن، تصفیه روغن موتور است .روغن موتور همواره باید از آلودگی‌های ناشی از گرد و غبار، دوده‌هایی که در اثر احتراق به وجود می‌آیند، تمیز بماند زیرا در طولانی مدت باعث مسدود کردن مسیر روغن‌رسانی به موتور می‌شود. پس بعد از تعویض روغن بهتر است که فیلتر روغن نیز تعویض شود. این کار باعث افزایش کارایی موتور و شتاب خودرو می‌شود.

– فیلتر هوا

فیلتر هوا باعث تصفیه هوای ورودی به سیستم احتراق و سوخت می‌شود و در صورت بسته بودن آن، هوا به خوبی به سوخت نمی‌رسد؛ در نتیجه باعث افزایش مصرف بنزین در اتومبیل می‌شود. در صورت عدم تعویض فیلتر هوا، مشکلاتی مانند اختلال در سیستم سوخت رسانی، افزایش مصرف سوخت، کاهش شتاب و … برای خودرو به وجود می‌آید. پس تعویض فیلتر هوا برای عملکرد بهتر خودرو بسیار مهم است.

– فیلتر سوخت

اگر فیلتر سوخت تعویض نگردد، در سوخت رسانی به موتور خودرو اختلال به وجود می‌آید و باعث کاهش عملکرد آن می‌شود. پس بررسی فیلتر سوخت در سرویس های دوره ای خودرو بسیار حائز اهمیت است.

– تسمه تایم

تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی است رابط میان میل‌لنگ و میل‌سوپاپ است. در واقع تسمه تایم جزئی از قطعات موتورهای احتراق داخلی است. به نسبت زمانی مشخص شده در دفترچه راهنمای خودرو، باید تسمه تایم آن را تعویض کرد. در غیر این صورت، تسمه تایم دچار پارگی شده و نتیجۀ آن افزایش استهلاک خودرو است.

– ضد یخ

یکی از موارد مهم که در هر زمانی باید رعایت شود، ضد یخ است. ضد یخ برخلاف اسمش، تنها کاربرد آن در فصل سرما نیست! درست است که در روزهای سرد سال از یخ زدن آب رادیاتور (موتور خودرو) جلوگیری می‌کند اما در روزهای گرم، از جوش آوردن آن جلوگیری می‌کند. پس بررسی ضد یخ در سرویس های دوره ای خودرو تأثیر مهمی بر روی عملکرد موتور دارد.

– لاستیک‌ها

لاستیک‌ها در حالت عادی، دارای آج بر روی خود هستند. در اثر حرکت خودرو و چرخش این لاستیک‌ها، به مرور زمان این آج‌ها از بین می‌روند. از بین رفتن آج‌های لاستیک باعث کاهش تعادل خودرو، افزایش مصرف سوخت و … می‌شود. در سرویس های دوره ای خودرو، لاستیک‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

– شمع

بالای محفظه احتراق خودرو، شمع وجود دارد و باعث انفجار بخار فشرده شده بنزین و در نتیجه نیرویی برای حرکت خودرو ایجاد می‌کند. شتاب کم، استارت نامناسب و … از نشانه‌های خرابی شمع خودرو هستند. در سرویس خودرو شمع‌ها هم مورد بررسی قرار می‌گیرند اما در هرحال در مواقعی که حس می‌کنید شمع‌های خودرو به طور صحیح کار نمی‌کنند، باید برای بررسی و تعویض آن‌ها به کارشناسان مربوطه مراجعه کنید.

در نهایت با بررسی سرویس های دوره ای خودرو در این مقاله، به اهمیت این کار پی بردیم و دانستیم که این امر چه تأثیر قابل توجهی در سلامت خودرو دارد و از هزینه‌های هنگفت تعمیرات و آسیب‌های جدی می‌کاهد. شما می‌توانید برای سرویس‌های دوره‌ای خودروی خود، از خدمات ما استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.