تعمیر موتور

تعمیر موتور

تعمیر موتور خودرو

تعمیر موتور خودرو یکی از پرهزینه ترین تعمیرات خودروی شماست . اگر به اتومبیل خود علاقه  دارید و تصمیم به تعویض آن ندارید، باید با مراقبت های پیشگیرانه از خرابی آن جلوگیری کنید.فشار آوردن و چک نکردن ملزوماتی که برای خودروی شما ضروری است، باعث آسیب جدی به خودروی شما خواهد شد. که در این صورت شما باید با مراجعه به متخصصین این امور، مشکل ماشین خود را برطرف سازید.

همکاران  مجرب ما در تعمیرگاه تخصصی کارنو همیشه آماده به خدمت برای تعمیرات و سرویس های دوره ای خودروی شما هستند.شما با اعتماد به متخصصین تیم کارنو با هدف تحویل به موقع می توانید از سلامت خودروی خود اطمینان حاصل کنید.

عواملی که نشانگر خرابی موتور هستند

_ عدم تعویض به موقع روغن خودرو

یکی از راحت ترین راه های تشخیص خرابی موتور، نشت روغن از زیر ماشین است. تعویض به موقع روغن موتور بسیار مهم و ضروری است. بهتر است که روغن موتور خود را بنا بر استاندارد هایی که سازندگان آن برای تعویض روغن  توصیه نموده اند، یا حتی زودتر عوض کنید.

زیرا با گذشت زمان روغن موتور می تواند کربنه شده و به صورت لجن سیاه یا رسوبات کربن در داخل موتور انباشته شود. و ذرات فلزی و سایر آلاینده ها می توانند باعث ساییدگی و پارگی موتور شوند. 

سطح روغن نیز می تواند به مرور زمان کاهش یابد. زیرا مقداری از روغن توسط موتور می سوزد. سطح پایین روغن، در صورت عدم کنترل می تواند باعث آسیب دائمی به موتور شود؛ که یکی دیگر از دلایل مهم بررسی منظم روغن برای تعمیر و نگهداری موتور است.

روغن موتور کمک میکند تا قطعات خودرو به نرمی و خوب کار کنند و بیش از حد گرم نشوند. به همین دلیل تعویض به موقع روغن موتور خودرو باعث میشود که  خودرو تا مدت ها به درستی و بدون مشکل کار کند. برای تعویض روغن خودرو بهتر است از روغن های استاندارد استفاده کنید که کیفیت بالاتر و طول عمر بیشتری دارند.

تعمیرکار خودرو

 تعمیرکار خودرو یک  متخصص خدماتی است که وسایل نقلیه را نگهداری و تعمیر میکند. مکانیک خودرو ممکن است روی ماشین ها و کامیون هایی که از سوخت سنتی مانند بنزین یا سوخت غیر سنتی مانند برق استفاده می‌کنند، تعمیرات انجام دهد. این نوع شغل ممکن است به تخصص در تمام قطعات و اجزای یک وسیله نقلیه یا در زمینه های خاصی مانند موتور خودرو، سیستم های الکتریکی یا تجهیزات آلایندگی تخصص داشته باشد. موفقیت به عنوان یک تعمیرکار خودرو معمولاً نیازمند مهارت های ارتباطی خوب و توانایی تحلیلی خوب است. افراد غیرحرفه‌ای معمولا فاقد مهارت های زبانی برای توضیح واضح مشکلات خودرو هستند؛ بنابراین به طور مرتب از یک مکانیک خواسته می شود تا توضیحات خود را در مورد نقص خودرو تفسیر کند، همچنین باید فردی دقیق، با حوصله، متعهد، قابل اعتماد باشد و توانایی عیب یابی و حل مسائل را به خوبی داشته باشد.

 تعمیرکار خودرو باید توانایی انجام کارهای زیر را داشته باشد:

 تعمیر اساسی موتورهای بنزینی و دیزلی خودروها، تعمیر دستگاه های سوخت رسانی، تنظیم موتور، تعمیر سیستم تعلیق و سیستم فرمان، تعمیر دستگاه های الکتریکی خودرو، تعمیر گیربکس و دیفرانسیل، تعمیرات قفل در و شیشه بالابر و… مکانیک خودرو باید توانایی یافتن عیب خودرو در سریعترین زمان ممکن را داشته باشد و درباره نوع تعمیرات و علت مشکل توضیحات کافی را ارائه دهد، قطعات مورد نیاز را تهیه کند، زمان تقریبی تحویل خودرو و هزینه تقریبی را برای مشتری تخمین بزند، تعمیرات خودرو را انجام دهد و قطعات معیوب را تعویض کند و سپس خودرو را پس از انجام تعمیرات آزمایش کند و آن را به مشتری تحویل دهد. 

 بازار کار مکانیک خودرو

 تعمیر کار خودرو یا مکانیک خودرو ممکن است، توسط انواع مختلفی از شرکت‌ها به کار گرفته شود. نمایندگی های خودرو معمولاً دارای یک بخش تعمیر و نگهداری هستند که مکانیک ها را استخدام می‌کنند. یک مکانیک خودرو همچنین می‌تواند در تعمیرگاه ها و شرکت های لیزینگ خودرو استخدام شود یا به طور مستقل تعمیرگاهی برای خود راه اندازی کند. با توجه به اینکه بازار خودرو در حال گسترش است و همه مردم داشتن یک خودرو را ضرورت می‌دانند، بنابراین برای رفع عیوب و مشکلات خودرو خود به مکانیک خودرو نیاز دارند و با این شرایط بازار کار مکانیک خودرو خوب است و آینده شغلی خوبی در انتظار این نوع شغل میباشد.

 تعمیر موتور ماشین خارجی

 موتور خودرو بدون شک بخش اصلی و قلب تپنده خودرو میباشد و در صورت بروز مشکل نمی‌توان آن را نادیده گرفت. با توجه به پیچیدگی موتور خودروهای خارجی و درگیری مستقیم بخش الکتریکی و مکانیکی، تعمیر موتور این نوع خودروها از حساسیت بالایی برخوردار می باشد. اگر صاحب خودرو خارجی هستید، مهم است که از علائمی که نشان میدهد موتور خودروی شما نیاز به تعمیر دارد، آگاه باشید و با تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده و تعویض روغن به موقع از وسیله نقلیه خود مراقبت کنید. البته می دانید که مهم نیست که چقدر از وسیله نقلیه خود مراقبت می کنید، زیرا بالاخره با کارکرد زیاد خودرو، روزی به تعمیر موتور خودرو خارجی نیاز خواهید داشت.

 برخی از خدماتی که در تعمیرگاه مخصوص تعمیر موتور خودرو خارجی انجام میشود عبارت اند از:

 تعویض روغن، برای محافظت از موتور، مبدل های کاتالیزوری و سنسورهای اکسیژن، تعویض روغن، باید بسیار تخصصی رعایت شود. روغن نامناسب تاثیر منفی زیادی بر عمر مفید اجزای موتور خودرو دارد. سرویس چراغ موتور خودرو، شستشوی رادیاتور، تعمیرات روغن ترمز برای به حداکثر رساندن عملکرد ترمز، محافظت از اجزای سیستم ترمز ضد قفل، در برابر خوردگی بسیار مهم است.  سرویس و تعمیر تهویه مطبوع، تعویض تسمه تایم، تعمیر یا تعویض اگزوز، صدا خفه کن، مبدل کاتالیزوری، تشخیص و تعمیر سیستم های الکتریکی، تشخیص و تعمیر گرمایش، سرویس و تعمیر دینام و باتری، تعمیر و تعویض هر قطعه ای که در عملکرد موتور خودرو اختلال ایجاد میکند. 

 هنگامی که صاحب یک خودرو خارجی هستید باید بدانید که یکی از چالش‌های اصلی پیدا کردن یک تعمیرگاه خودرو خارجی معتبر و با تجربه است. اگر به هر دلیلی به تعمیر خودرو خارجی نیاز داشته باشید مهم است که تعمیرگاهی را پیدا کنید که بتوانید به آنها اعتماد کنید.

 در اینجا ما چند نکته را بیان می کنیم تا در هنگام تعمیر خودرو خارجی خود بتوانید تعمیرگاه مناسب را انتخاب کنید و از نتیجه رضایت بخش تعمیرات، اطمینان حاصل کنید.

نکاتی هنگام انتخاب تعمیرگاه برای خودروهای خارجی

۱– قطعات الکتریکی: خرابی قطعات الکتریکی یکی از مشکلات رایج خودرو های خارجی است. مانند: خرابی داشبورد دیجیتال، کنسول یا نمایشگر، چراغ های عقب از کار افتاده و چراغ های نامنظم می باشد؛ همچنین گردش بازگشتی گاز اگزوز که سیستمی است که دما را در محفظه احتراق خودرو کاهش می‌دهد و مشکلات تعمیر، فرسودگی، پارگی و کربن آن به تخصص یک متخصص تعمیر خودرو خارجی نیاز دارد و تعمیرگاهی که انتخاب میکنید باید قطعات الکتریکی موتور خارجی خودرو در آن توسط متخصص و کاملا حرفه ای تعمیر شود.

۲- سنسور اکسیژن: تعویض سنسور اکسیژن هر چند کار بسیار راحتی به نظر می‌آید، اما باید توسط متخصص انجام شود تا در روند عملکرد خودرو اختلالی به وجود نیاورد.

۳- خرابی کویل یا احتراق شمع: خرابی سیم پیچ یا شمع جرقه یکی از مشکلات مکانیکی رایج در خودروهای خارجی می باشد و این یکی از دلایل اصلی خرابی موتور خودرو خارجی میباشد. یک تعمیرگاه معتبر خودرو باید شمع های جدید را نصب کند و موتور را با مشخصات کارخانه مناسب تنظیم کند و همچنین باید از قطعات با کیفیت بالا و مطمئن استفاده کند.

۴- ابزارهای عیب یابی: تعمیرات خودروهای خارجی نیاز به ابزارهای عیب یابی خاصی دارد و بدون این ابزار تعمیرگاه قادر به ارائه خدمات نخواهد بود. ابزارهای تشخیصی منحصر به فردی وجود دارد که برای انواع تعمیرات از جمله ترمزهای ضد قفل، تزریق سوخت، مشکلات سیستم الکتریکی و سایر موارد رایج در خودروهای خارجی استفاده می‌شود؛ بنابراین قبل از انتخاب یک تعمیرگاه خودرو خارجی مطمئن شوید که به  این ابزارها دسترسی دارد تا تعمیر خودرو را به درستی انجام دهد.

۵- هزینه: تعمیرات خودروهای خارجی هم قطعات و هم خدمات آنها ممکن است پرهزینه باشد. در نتیجه راه حل عالی این است که قبل از اینکه مشکلات جزئی به مشکلات بزرگ تبدیل شوند، هزینه های تعمیر را با رعایت برنامه‌های تعمیر و نگهداری توصیه شده خودروهای خود  به حداقل برسانید. اگر به دنبال تعمیر موتور خودروهای خارجی هستید و به تعمیرکار حرفه ای و معتبر نیاز دارید، مکانیک های خبره ما آماده ارائه خدمات به شما هستند، پس همین امروز با تعمیرگاه بزرگ کارنو تماس بگیرید و مشاوره و راهنمایی لازم را دریافت کنید.

علائم هشدار دهنده ی تعویض روغن

-افت سطح روغن

-زیاد شدن صدای موتور

– تغییر شکل بافت و رنگ روغن

– روشن شدن چراغ چک خودرو

_ توجه به سیستم خنک کننده ی خودرو

مایع خنک کننده ی موتور به جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور خودرو کمک میکند.متاسفانه گاهی سطح مایع خنک کننده پایین می آید و موجب گرم شدن موتور می شود که باعث می شود موتور آسیب جدی ببیند.

هنگامی که موتور داغ شده است، نباید سطح  مایع خنک کننده را بررسی کنیم. زیرا احتمال پاشیدن آن یا آسیب رساندن به بلوک موتور با افزودن مایع خنک کننده سرد وجود دارد.

_ نشت زیادی آب به داخل موتور

ورود آب به داخل موتور از دیگر از عواملی است که موجب خرابی موتور میشود.اگر آب به منیفولد موتور وارد شود احتمال کج شدن شاتون های موتور بسیار است.

_ توجه نکردن  به چراغ اخطار روغن

این چراغ در اثر  کافی نبودن روغن در موتور خودرو روشن می شود.و نشان دهنده ی در خطر بودن موتور است. زمانی که این چراغ روشن شود، باید به تعمیرگاه مراجعه کرده و خودرو را به آن ها بسپارید.

قسمت های اصلی موتور خودرو برای تعمیر موتور

میلنگ موتور

میل لنگ

میل لنگ قطعه ای در موتور است که حرکت خطی پیستون را به حرکت دورانی تبدیل می کند. میل لنگ معمولا به وسیله ی یاتاقان، روی بلوک سیلندر سوار می شود و قطعه ای به نام بغل یاتاقانی، خلاصی و  لقی طول میل لنگ را تنظیم میکند.

یاتاقان

یاتاقان ها اصطکاک بین  قطعات مکانیکی را به حداقل میرساند. و غلتک های موجود در یاتاقان ها، حرکت قطعات را نسبت به هم آسان میکنند. همچنین مانع ایجاد لرزش قطعات مکانیکی و ایجاد سروصدای ناشی از انتقال نیرو قطعات به هم می باشند.

دلیل یاتاقان زدن خودرو

_ بالا رفتن دمای موتور

اگر دمای یاتاقان ها بیش از حد بالا رود، دیگر قادر به انجام وظیفه نیستند و نمیتوانند از اصطکاک بین قطعات جلوگیری کند و خودرو یاتاقان خواهد زد. یاتاقان زدن موتور ممکن است موجب از بین رفتن موتور شود.

_ استفاده از روغن های نامرغوب

استفاده از روغن موتور های نامرغوب و بی کیفیت، باعث رسوب شدن جرم روغن می شود و باعث جرم گرفتگی قطعات موتور می شود. زمانی که روغن کاری قطعات موتور اصولی و درست نباشد، باعث می شود یاتاقان ها در شرایط مناسبی نباشند ونتوانند صحیح کار کنند.

تعمیر موتور

_ فرسودگی قطعات 

هنگامی که یاتاقان ها فرسوده شده باشند،قادر نیستند کار خود را به درستی انجام دهند. وباعث اختلال در کارکرد موتور می شوند.

_ خراب شدن پمپ روغن 

گاهی با این که شما به موقع تعویض روغن را انجام داده اید، باز هم امکان خرابی پمپ روغن وجود دارد.

_ گاز دادن به خودرو و رانندگی هیجانی

رانندگی هیجانی و گاز بیخودی دادن به ماشین، باعث می شود که تمامی قطعات موتور تحت فشار قرار گیرد و کم کم از بین بروند .

شاتون

یکی از قطعات موتور است که جنس آن از فولاد یا آلومینیوم  است و ارتباط میل لنگ و پیستون را برقرار می کند.شاتون حرکت خطی پیستون را به حرکت چرخشی تبدیل میکند.

بوش

نوعی عایق ارتعاشی است که با ایجاد مرز بین اجزای مختلف خودرو، انتقال انرژی متحرک به دیگر بخش های متحرک خودرو را کاهش میدهد.بوش ها از دو جنس پلی اورتان و لاستیک طبیعی هستند.

 

هنگام بررسی و بازدید موتور اصولا چه قسمتهایی را چک میکنند؟

_ آب رادیاتور

_ روغن موتور و میزان آن

_ آب باتری 

_  ضد یخ 

_ صدای موتور

عواملی که باعث روغن ریزی میشوند 

_ سایش سیلندر

_ شکستگی رینگ یا ساییدگی آن

_ باز شدن شیار رینگ روی پیستون 

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم روی سیلندر بسته می شود و وظیفه ی اصلی  آن هماهنگ کردن زمان بازوبسته شدن سوپاپ ها، با چرخش میل لنگ است.اگر تسمه تایم فرسوده یا پاره شود، برای سوپاپها و سرسیلندر خسارت های زیادی پیش می آید.

چند نشانه ی خرابی تسمه تایم

_ شنیدن صدای عجیب قیژ قیژ از موتور خودرو

اگر شما  از موتور خودر‌وی خود صدایی نظیر قیژ قیژ کردن شنیدید، به احتمال زیاد تسمه تایم های ماشین فرسوده شده و در حال پارگی هستند.

_ موتور خودرو خوب کار نمیکند

زمانی که دندانه های تسمه تایم فرسوده شوند، زمانبندی سوپاپها بهم ریخته و موتور ماشین خوب کار نمیکند. اگر زمان شتاب گرفتن دور موتور ماشین به صورت غیر عادی بالا برود، احتمالا تسمه تایم دچار مشکل شده است.

_ دود شدید اگزوز

هنگامی که تسمه تایم آسیب می بیند، زمانبندی سوپاپ ها بهم ریخته و موتور به اجبار، فشار بیشتری به قسمت های مختلف ‌می آورد. و این ناهماهنگی باعث می شود که دود بیشتری از اگزوز خارج شود.

_ نشتی و ریختن روغن روی تسمه 

یکی از قاتلین اصلی تسمه ها، چربی و مخصوصا روغن است. اگر به هر دلیلی روی تسمه تایم، چه از موتور ماشین و چه از کاسه نمد روغن ریخته شود، باعث فرسودگی هر چه سریع تر تسمه می شود.

_ ماشین خاموش شود

اگر خودروی شما هنگام حرکت خاموش شود یا چند روز بدون اینکه مشکل برقی داشته باشد خیلی سخت روشن شود، شک برانگیز است .البته این مشکل می تواند از رله دوبله و یا پمپ بنزین نیز باشد. اما بهتر است برای اطمینان خاطر تسمه تایم چک شود.

زنجیر تایم چیست؟

اگر وسیله نقلیه شما تسمه تایم ندارد، به جای آن یک زنجیر تایم خواهد داشت .زنجیر تایم مانند تسمه عمل میکند.اما از فولاد ساخته شده است و برای روانکاری در روغن مانند تسمه عمل میکند.

معمولا فاصله زمانی سرویس دهی مشخصی برای زنجیر تایم وجود ندارد. اما کشنده و راهنماهایی که آن را سفت نگه می دارند به مرور زمان فرسوده می شوند. 

دلیل خروج آب از اگزوز چیست؟

اگر در هوای گرم آب از لوله ی اگزوز چکه کند و بیش از یک دقیقه ادامه داشته باشد دو علت میتواند داشته باشد:

_ واشر سرسیلندر خراب شده است و باید تعویض گردد.

_ سرسیلندر ترک خورده یا به عبارتی تاب برداشته است، که در این صورت سر سیلندر به تراشکاری نیاز دارد. البته توجه داشته باشید که با ترک خوردن یا سوختن واشر سر سیلندر اشکال دیگری نیز در ماشین ایجاد می شود، و آن گرم شدن بیش از حد موتور و ایجاد حباب در مایع رادیاتور است.

تعمیر موتور با ‌کارنو

این مجموعه با تکیه بر نیروهای مجرب و کاردان، و استفاده از به روز ترین ابزارها و دستگاه های پیشرفته،  یکی از بهترین تعمیرگاه های تخصصی در خصوص ماشین های وارداتی است. با مراجعه به این مجموعه در صرف هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید .

سوالات متداول 

۱- مهمترین وظیفه روغن موتور چیست؟

چرب کنندگی و روانکاری قطعات

۲- مهمترین مزیت ترمز ضد قفل چیست؟

حفظ هدایت پذیری خودرو و جلوگیری از لغزش

۳- تسمه تایم هر چند کیلومتر باید تعویض شود؟

بین ۶۰ تا ۹۰ هزار کیلومتر

۴- چگونه از هزینه زیاد تعمیر موتور خودروی خارجی جلوگیری کنیم؟

رعایت منظم برنامه های تعمیر و نگهداری توصیه شده