تعمیر سیستم تهویه خودرو

air conditioner knobs in vehicle

تعمیر سیستم تهویه خودروهای وارداتی

در گذشته غیرقابل کنترل بودن دمای درون کابین ، یکی از مشکلات موجود در رانندگی با خودرو های شخصی بود.عدم توانایی در کنترل دمای درون کابین باعث می‌شد در تابستان با بالا رفتن دما ، انتقال گرمای حاصل از عملکرد موتور به داخل کابین منتقل می شد و هوای داخل کابین غیرقابل تحمل می شد.

بنابراین ایجاد هوای مطبوع و تغییر شرایط فضای کابین به کمک سیستم‌های مخصوص ،  یکی از اهداف اصلی خودروسازان بود.

تولید سیستم تهویه مطبوع در خودرو حاصل همین هدف خودروسازان بود. در این بخش از کارنو گاراژ می‌خواهیم درباره سیستم تهویه مطبوع و اجزا و بخش‌های آن شما را مطلع کنیم.

سیستم تهویه مطبوع چیست و چه وظایفی دارد؟

باور عمومی این است که کولر خودرو را با سیستم تهویه مطبوع یکی می‌دانند. در حالی که وظیفه سیستم تهویه مطبوع ، ایجاد تعادل در هوای درون کابین خودرو می باشد.

در مواقعی که نیاز است دمای داخل کابین خودرو گرم یا سرد شود سیستم تهویه مطبوع خودرو این وظیفه را بر عهده دارد.

این سیستم علاوه بر جریان انداختن هوای موجود در فضای کابین ، در صورتی که دکمه ایجاد جریان بین هوای بیرون و درون کابین را بزنید هوای این دو بخش را نیز تصفیه می کند.

به ترتیب مواردی که در شرح وظایف سیستم تهویه مطبوع خودرو دادیم می‌توان به طور خلاصه موارد زیر را عنوان کرد :

کنترل دمای محیط بوسیله سرمایش و گرمایش‌

کنترل رطوبت بوسیله خشک کردن و جریان هوا

کنترل سرعت وزش هوا و تصفیه هوا

تصفیه کردن هوا جهت به ‌وجود آوردن فضای بهتر در کابین خودرو

بر اساس برخی تحقیقات انجام شده در موسسات پژوهشی جهان به این نتیجه رسیده اند که سیستم ‌های تهویه مطبوع تنش‌های احتمالی ناشی از بالا رفتن دما و یا مشکلات ایجاد شده از سرمای بیش از حد در راننده را کنترل کرده و با ایجاد فضای مناسب برای رانندگان و سرنشینان ، احتمال تصادفات جاده‌ای را کاهش می‌دهد.

علت کاهش این است که رفع شدن مشکلات و تنش‌های احتمالی ناشی از سرما و گرما در راننده به او کمک می‌کند تا با حفظ تمرکز خود، دقت بیشتری در حین رانندگی داشته باشد.

Car Air Conditioning 1

بخش‌های مختلف سیستم تهویه مطبوع خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودرو ، مجموعه ‌ای است که  می توان گفت در عین کامل‌ بودن ، پیچیده نیز می باشد و این سیستم اصطلاحا‌ از کولر خودرو است و وظیفه سیستم تهویه مطبوع خودرو تنظیم دما و شرایط هوا در فضای داخل کابین است.

وظایف این سیستم به چند بخش مختلف که عمده و اصلی می باشند تقسیم می شود.

این بخش ها به ترتیب زیر می باشد :

کولر

این بخش یکی از بخش های اصلی سیستم تهویه مطبوع در سیستم تهویه مطبوع خودرو ها است. کولر کمی دیرتر از بخاری‌ به جزء ثابت سیستم تهویه هوا تبدیل شد و در حال حاضر در تمام خودرو های ارزان و گران قیمت تولیدی جهان دیده می‌شود.

بهتر است بدانید که کولر خودرو نوعی کولر گازی است که در سیستم آن از گاز فریون برای ایجاد سرما در محیط داخلی کابین استفاده می‌شود.

در دنیای امروزه خودرو ها ، کولر به دو صورت دیده می‌شود. دسته اول که دارای رابط کاربری مکانیکی و دستی هستند و برای استفاده از آن‌ها و تنظیم‌شان باید از شاسی چرخشی مخصوص‌ شان کمک گرفت. دسته دوم که نمونه‌ های مدرن ‌تر دسته های اول هستند از دکمه‌های الکتریکی در آن ها استفاده شده و اطلاعات مربوط به دما و شرایط هوای درون کابین در صفحه ای که  نمایش دهنده مخصوصی است نشان می‌دهند.

به دسته اول کولر های دستی و به دسته دوم کولر های خودکار یا دیجیتال گفته می‌شود.

بخاری

این بخش از کولر خودرو قدیمی تر است و می توان گفت قدیمی ترین بخش تهویه خودرو است. شاید این حضور قدیمی به علت ساده بودن و راحتی نصب این بخش باشد.

سیستم و عملکرد بخش بخاری خودرو بسیار ساده است. این سیستم به این ترتیب است که در بخش فنی یا موتور خودرو رادیاتوری کوچک برای بخش بخاری قرار می‌گیرد.

این رادیاتور مشابه آنچه در سیستم خنک شدن خودرو می‌بینیم می باشد اما در ابعاد کوچکتراست. رادیاتور بخش بخاری به کمک آب خروجی گرم شده که از موتور می آید و این گرما به هوای عبوری از این رادیاتور منتقل می‌شود کار میکند.

این هوای عبوری به کمک یک فن کوچک از فضای محیط اطراف گرفته شده و پس از عبور از رادیاتور و گرم شدن ، به داخل کابین هدایت می‌شود.

از گرمای بخاری خودرو علاوه بر گرم کردن کابین برای یخ و بخار‌زدایی شیشه‌های خودرو نیز استفاده می‌شود.

ACC

این آپشن از بخش‌ های اصلی سیستم تهویه مطبوع خودروها محسوب می شود. در واقع می توان گفت مزایا و قابلیت‌های آن را تکمیل می‌کند

به کمک این بخش می توان ، دما ، رطوبت و سرعت وزش باد درون کابین را تنظیم کرد. تنظیم شرایط هوای درون کابین با کمک آپشن ACC به این صورت است که این سیستم به صورت خودکار دمای هوا و میزان وزش باد درون کابین را با درخواست و دستور راننده تنظیم می‌کند.

716i1DpykrL. AC SL1000

گرم‌کن و سرد کن صندلی‌ها

این آپشن جدیدترین بخشاضفه شده به بخش‌های سیستم تهویه مطبوع خودروها است. در واقع گرم‌کن صندلی ابتدا و سرد کن در ادامه به سیستم تهویه مطبوع اضافه شد. همچنین این آپشن در سال‌های اول تنها برای صندلی راننده و گاهی صندلی سرنشین کنار راننده لحاظ می‌شد. اکنون نیز به ندرت گرمکن و سردکن صندلی را در ردیف عقب

شاهد هستیم. علاوه‌بر اینکه به طور کلی گرم‌کن و سردکن صندلی‌ها هنوز هم در بین امکانات رفاهی ثابت خودروها نیستند.

گرم‌کن فرمان

این بخش نیز از مواردی است که همچنان در بین آپشن‌ها لوکس خودرویی قرار دارد و وجود آن در تمام تولیدات امروزی رایج نیست.

همچنین امروزه سیستم‌های تهویه مطبوع دارای کانال‌های متعددی درون کابین هستند که این کانال‌ها ممکن است به صورت مجزا برای سرنشینان عقب تعبیه شده و قابل تنظیم نیز باشند.

اجزای سیستم تهویه مطبوع خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودرو را می توان مانند مداری بسته در نظر گرفت که ابتدا و انتهای آن در یک نقطه به هم می رسند.

اجزای ثابت این سیستم در حالتی که خودرو مجهز به کولر، بخاری و رطوبت‌گیر است شامل موارد زیر می‌شود:

c84f44dd422fbffc3c714b65e600b214

کمپرسور

کمپرسور یک پمپ متراکم‌کننده گاز  است. این پمپ که از بخش‌های سیستم سرمایش کابین است، از طریق تسمه به میل‌لنگ موتور خودرو متصل می‌شود. تسمه‌ای که علاوه‌بر کمپرسور با پمپ روغن، پمپ آب و دینام نیز در ارتباط است و انرژی لازم برای فعالیت  آن‌ها را از میل‌لنگ دریافت و در مسیر خود به هریک ارسال می‌نماید. لازم به ذکر است که کمپرسور تنها پمپ گاز است و بر مایعات اثری ندارد.

رطوبت‌گیر یا رسیور درایر

یک قطعه مختص جذب قطرات آب موجود در گاز کولر، است. رطوبت‌گیر یا خشک کن در مدار، بین کندانسور و اوپراتور قرار می‌گیرد.

شیر انبساط

به آن سوپاپ انبساط گرمایی نیز گفته می‌شود. قابل تنظیم است و فشار ورود هوا به درون کابین را کنترل می‌کند.

اوپراتور

این بخش را تبخیر کننده نیز می‌نامند. اوپراتور پشت داشبورد و نزدیک به سرنشین کنار راننده قرار دارد. ظاهری شبیه به رادیاتور دارد و از قطعات سیستم خنک کننده کابین یا اجزای کولر است

کندانسور

می توان گفت کندانسور نوعی رادیاتور است ، عملکرد این بخش بسیار شبیه به رادیاتور خودرو است. این رادیاتور که اندازه ای بسیارکوچک دارد از بخش‌هایی تشکیل شده است که هم در سرمایش و هم گرمایش هوای درون کابین موثر است.

فرآیند سرمایش سیستم تهویه مطبوع

ماده‌ سرد کننده یا گاز کولر با فشار کم وارد کمپرسور شده و سپس تحت تاثیر عملیات پمپ متراکم می‌شود.

سپس این گاز که متراکم شده است با فشاری زیاد به سمت کندانسور می‌رود. در جریان تراکم گاز و ارسال به کندانسور گرما تولیدمی‌شود اما به‌دلیل وجود لوله‌های رادیاتور و جریان گرفتن در آن‌ها، ماده سردکننده که به حالت گاز بوده حالا به حالت مایع و سیال درمی‌آید.

عملکرد کندانسور را می توان این گونه توضیح داد که در واقع سرد شدن بخار و تبدیل آن به آب یعنی فرآیند میعان را شامل می شود. خروجی کندانسور یک مایع متراکم شده و آماده خنک کردن کابین است. این مایع سپس وارد رسیور درایر یا خشک کننده شده و آب و رطوبت موجود در آن جذب می‌شود.

ماده سرد کننده کابین خودرو در ادامه مسیر انتقال خود به سوپاپ انبساط می‌رسد. این شیر فشار موجود در ماده متراکم شده را کنترل می‌کند. در نهایت ماده سرد کننده سیال در مسیر خود به اوپراتور می‌رسد.

سرمای این ماده به اوپراتور منتقل شده و دمای آن را پایین می‌آورد. در نتیجه هوای بیرونی که به وسیله فن به درون اوپراتور دمیده می‌شود تحت تاثیر این کاهش دما خنک شده و اکنون هوای سرد آماده ورود به کابین است.

مایع منبسط شده نیز که تحت تاثیر گرمای اولیه اوپراتور به گاز تبدیل شده است، در مدار به سمت کمپرسور باز می‌گردد.

فرایند گرمایش سیستم تهویه مطبوع

این فرآیند گرمایش کابین خودرو می توان گفت تا حد زیادی به عملکرد سیستم خنک کننده در سیستم تهویه مطبوع خودروها وابسته است.

دمای این سیستم باید همواره کنترل شود تا ادامه آن عملکرد بی‌نقص موتور خودرو را در پی داشته باشد. در نتیجه سیستم خنک کننده خودرو این مایع که مایع خنک کننده خودرو است را اطراف موتور به حرکت درآورده و در حین این حرکت انتقال گرمای موتور و اجزای داخلی و خارجی آن به مایع صورت می‌گیرد.

بخشی از این گرمای تولید شده برای گرم کردن فضای داخل کابین خودرو و فعالیت بخاری خودرو استفاده می‌شود. به این صورت می باشد که بخاری با استفاده از گرمای آب موتور دمای داخل کابین خودرو را تنظیم می‌کند.

در این فرایند بخشی از گرمای جذب شده توسط آب رادیاتور به کندانسور سیستم تهویه مطبوع منتقل شده و سپس فن سیستم جریان هوا را درون کندانسور می‌دمد. دمای هوایی که کنار کندانسور قرار دارد با گرمای کندانسور بالا رفته و سپس وارد کابین خودرو می‌شود.

آبی که درون کندانسور وجود دارد مجدد به مسیر خود که این مسیر به سمت رادیاتور اصلی است بازمی‌گردد. نتیجه گیری این است که برخلاف کولر خودرو عملکرد سیستم بخاری در تهویه مطبوع فشاری به موتور وارد نمی کند.

تفاوت سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و دستی

یکی از مواردی که برای تفاوت اصلی سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک خودرو با نوع دستی می توان اشاره کرد ، قابلیت تنظیم دقیق دمای کابین است.

به این صورت می باشد که این سیستم به سرنشینان اجازه می‌دهد دمای کابینت را با دقت حتی نیم درجه تنظیم کند.

در دنیای امروز سیستم‌های تهویه مطبوعی ساخته شده اند که با سیستم اتوماتیک پیشرفته ‌تر به کمک سنسورهای خورشیدی خودرو دمای درون کابین خودرو را کنترل می‌کنند.

این سنسورهای موجود در این سیستم روی داشبورد تعبیه می‌شوند و درصد گرمای ورودی به کابین را با استفاده از اشعه ‌های خورشید بررسی و محاسبه می‌کنند.

در این سیستم در صورت بالا رفتن دما، صورت خودکار سیستم شروع به کار کردن کرده و یا رنج عملکرد فن و کمپرسور توسط سیستم افزایش می یابد تا دمای مشخص شده درون کابین ثابت بماند.

تعمیر سیستم تهویه مطبوع خودرو

کارنو گاراژ با داشتن تیمی مجرب در زمینه تعمیرات بخش های مختلف خودرو ، از صفر تا صد ایراد یابی ، اعلام هزینه ، تامین قطعات و تعمیر سیستم تهویه خودروی شما را انجام می دهد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات می توانید با متخصصین ما در کارنو گاراژ تماس حاصل نمایید.