تعمیر سیستم تعلیق

تعمیر سیستم تعلیق

تعمیر سیستم تعلیق خودروهای وارداتی

 

اگر از یک خودرو با سیستم تعلیق ابتدایی استفاده کرده باشید، قطعا تفاوت سیستم تعلیق های قدیمی را با سیستم تعلیق های به روز متوجه شده اید. کار با سیستم تعلیق های به روز و جدید، بسیار رانندگی را راحت تر وروانتر می کند.سیستم تعلیق وسیله ی نقلیه شما، تمام ضربه ها  و تکان هایی که هنگام رانندگی با آن مواجه می شوید را از بین می برد و ماشین شما را در کنترل و ثابت نگه می دارد.

سیستم تعلیق نسبتاً پیچیده است و از تعدادی  اجزاء به هم پیوسته و وابسته به هم تشکیل شده است. خودروها  با انواع متفاوتی از سیستم های تعلیق تولید می شود و هر کدام مزایا و معایبی را ارائه می کنند که  به نوع خود، می توانند بر نحوه کنترل و سواری خودرو تاثیر بگذارد.

سیستم تعلیق اصولا در قسمت زیرین خودروی شما قرار دارد؛ در اطراف جایی که چرخ های خودرو به بقیه وسیله نقلیه متصل می شوند. سیستم تعلیق خودرو های مدرن از فنرها،گیره ها، جناق ها، دمپرها و پیوندها تشکیل شده است،که همه ی آنها با هم کار می کنند تا با شرایط جاده یا سطوح رانندگی سازگار شوند و همگی سواری را روانتر کنند.

هیچ نوع  پیش فرض سیستم تعلیق، برای اکثر خودروها وجود ندارد. در طول سال ها، انواع  مختلفی از سیستم های تعلیق  ایجاد و اجرا شده است.

اجزاء سیستم تعلیق شامل چه قطعاتی است؟

_ رینگ و لاستیک 

_ فنرها

_ دمپرها

_ میل تعادل یا میل موجگیر

_ میل رابط

_ سیبک

_ بوش

_ طبق

تعمیر سیستم تعلیق

رینگ و لاستیک

رینگو لاستیک بیرونی ترین قطعه ی ماشین است که تمام فشار جاده روی آن است. چرخ ها باید بتوانند به نسبت ناهمواری جاده، بالاو پایین شوند.

دمپرها

دمپرهای فعال که وظیفه ی فنر و کمک فنر را انجام می دهند؛ بسیار هوشمندانه و سریع عمل می کنند و می توانند در سریع ترین زمان ممکن،  چرخ ها را بالا و پایین کنند.دمپرها انواع مختلفی دارند که پر کاربرد ترین آن ها، الکتروپنوماتیک ،برقی و الکترومگنتیک هستند.

فنرها

فنرهای تعلیق رابط بین چرخ ها و بدنه خودرو هستند. وظیفه ی اصلی فنرها این است که بی نظمی های سطح جاده را در خودرو منظم کرده، سیستم تعلیق را در ارتفاع از پیش تعیین شده حفظ کند. و وزن اضافه شده بر ماشین را، بدون افتادگی بیش از حد تحمل کند.

 

انواع فنرهای تعلیق

فنر برگ 

مزایای فنر برگ بسیار زیاد است؛ نه تنها به این دلیل که به عنوان فنر عمل می کند؛ بلکه به این دلیل که محور را مستقیماً به شاسی متصل می کند. فنر برگ معمولا در کامیون با محورهای محرک جامد استفاده می شوند.فنر برگ را میتوان با تغییر تعداد، عرض، ضخامت و طول برگ های فنر بر اساس نیازهای باربری و کنترل سواری مختلف تنظیم کرد.

 

فنر پیچشی

فنر های پیچشی به سادگی یک میله گرد است که به گونه ای طراحی شده است که با اعمال وزن، به سیستم تعلیق بپیچد.از آنجایی که فنر پیچشی، معمولا با پیچش در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت در آن تعبیه شده است،فنر پیچشی فقط در همان سمتی که برای خودرو طراحی شده مناسب است.از مزایای این فنر می توان به فشردگی و وزن سبک آن اشاره کرد.

فنرهای بهار کویل 

از آن جایی که فنر مارپیچ بهار کویل، فضای نسبتا کوچکی را اشغال میکند، میتوان از آن در انواع  طرح های سیستم تعلیق، از جمله مک فرسون، اکسل جامد با بازوهای عقب،  محور عقب مستقل با فنر یا با استفاده از پیکربندی کمک فنر یا سیم پیچ SLA استفاده کرد.

میل تعادل یا میل موجگیر

میل تعادل میله ای است از جنس فولاد، که در دو سرخود دو بوش دارد؛بین دو چرخ یک میله قرار دارد و چرخ ها را به یکدیگر وصل میکند. میل موج گیر، نوعی فنر موج گیر است و در برابر پیچش مقاومت میکند.این عمل سبب سفت شدن سیستم تعلیق در هنگام پیچیدن  خودرو می شود. در نتیجه اتاق خودرو، کمتر کج می شود.

 میل رابط

میل های رابط، در تعداد بسیار زیاد در سیستم تعلیق به کار برده می شود و بخاطر مقاومت بسیار بالایی که دارد، همپای شاسی و بدنه خودرو عمر میکند. این میله ها قطعات مختلف سیستم را به هم وصل می کند.

سیبک

سیبک یک گوی فلزی دسته دار است که مانند مفصل عمل می کند. اطراف این گوی فلزی و محفظه فولادی با لاستیک پوشانده شده است. وظیفه ی سیبک اتصال چرخ ها به سیستم تعلیق است. 

بوش

بوش ها از جنس لاستیک طبیعی هستند. بوش ها قابلیت چرخش را ندارند و تنها بازو بسته می شوند.بوش نوعی اتصال در سیستم تعلیق است که برای گرفتن سروصدای ناشی از حرکت و لرزش قطعات،  بخش های متحرک سیستم تعلیق را به هم متصل می کند.

طبق

طبق خودرو قطعه ای است فلزی که در دو سر، دارای بوش های محوری است که از یک سو به قطعات متحرک سیستم و از سمت دیگر به شاسی خودرو متصل می گردد. و نقش اتصال شاسی به قطعات سیستم تعلیق را بر عهده می گیرد.

تعمیر سیستم تعلیق

انواع سیستم تعلیق 

_ سیستم تعلیق مستقل

_ سیستم تعلیق وابسته

 

سیستم تعلیق مستقل

سیستم تعلیق مک فرسون

این نوع سیستم تعلیق متداول ترین و از ارزان ترین سیستم های تعلیق است که در اکثر خودرو ها استفاده می شود.در این سیستم ، فنرها به شاسی متصل هستند. سیستم مک فرسون، نرمی و راحتی حرکت را به خوبی تامین می کند.

همچنین  ارزان قیمت و بسیار سبک است.مک فرسون را می توان در دو محور عقب و جلوی یک خودرو، به صورت همزمان استفاده کرد.این سیستم توسط یک مهندس آمریکایی اختراع شد و به اسم او نیز نام گذاری شد.

سیستم تعلیق مستقل

یک سیستم تعلیق کم ارتعاش است که دراین سیستم فنربندی، هر چرخ دارای یک سیستم تعلیق مختص به خود است.در این نوع سیستم ارتعاش از یک چرخ به چرخ دیگر ممکن نیست .

 

دوجناغی

سیستم تعلیق دوبل جناغی یک طرح تعلیق مستقل است، که از دو بازو به شکل استخوان،  برای تعیین محل چرخ استفاده می کند.هر استخوان جناغی یا بازو، دارای دو نقطه اتصال  به شاسی و یک مفصل در بند انگشت است. ضربه گیر و فنر سیم پیچ ، برای کنترل حرکت عمودی روی جناغی ها نصب می شود.

طرح دوبل جناغی به مهندسین این امکان را می دهد تا با دقت، حرکت چرخ را در طول مسیر تعلیق کنترل کند. و پارامتر هایی مانند: زاویه ی کمبر، زاویه چرخش ،الگوی پنجه، ارتفاع مرکز رول، شعاع خراش و موارد دیگر را کنترل کند.

فنربندی بازوی نگهدارنده

سیستم بازوی نگهدارنده، بسیار شبیه به  سیستم دوجناغی عمل میکند. با این تفاوت که شکل خاص بازوها، باعث می شود که یک سر آنها به شاسی خودرو وصل شود. این سیستم به هنگام عبور از ناهمواریهای جاده، فقط اجازه حرکت عمودی را به خودرو می دهد.

فنربندی تیر کشانش دوقلو

این سیستم از نصب دو تیر در جلوی خودرو، تشکیل شده است.این دو تیر در مرکز به هم وصل می شوند.و هر کدام حرکت مستقل به خود را دارند.در سر هر تیر فنر قرار دارد که باعث گرفتن ضربه می شود. این سیستم تلفیقی از سیستم های مستقل و وابسته است.

فنربندی لاستیکی مولتون

این سیستم توسط یکی از مهندسان طراح مینی ، دکتر الکس مولتون معرفی شد. این سیستم بر اساس تراکم یک جسم جامد لاستیکی عمل می کند. و با حذف فنر و کمک فنر، یک قطعه لاستیکی را جایگزین میکند.

فنربندی طبق دار عرضی

 

این سیستم ترکیبی از دو جناغی و فنر های طبقی به وجود آمده است.فنر لول در این سیستم حذف شده است و به جای آن از یک طبق عرضی استفاده می شود.جناغ پایینی با استفاده از یک طبق عرضی به چرخ ها متصل است و وسط این طبق روی اکسل قرار می گیرد و به چرخ ها اجازه می دهد که به صورت آزادانه حرکت کنند.

تعمیر سیستم تعلیق

سیستم تعلیق وابسته

سیستم تعلیق اکسل صلب

در این سیستم، چرخ ها روی یک محور با یک تیر به هم متصل شده اند؛ فنر ها روی این تیر نصب هستند و مستقیما به شاسی ماشین وصل می شوند.

محور (اکسل)تیرشکل

این سیستم نمونه ی کامل و به روز رسانی شده ی اکسل صلب است . در این سیستم دو میله از وسط محور بین چرخ ها ، به شکل مورب ، به چرخ ها مرتبط می شوند ؛تا کنترل حرکات جانبی را تا حد امکان بالا ببرد.

چهار میل

این سیستم دارای 4 میله است که به شاسی و بدنه وصل هستند.میله ها وظیفه ی کنترل مرکزیت و توزیع وزن را به عهده دارند.

ددیون

این سیستم به خاطر عملکرد ضعیف و پیچیدگی زیادش از رده خارج شده است.

سیستم های تعلیق نوین 

 سیستم هایی که دارای بیش از دو طبق باشند را، چند اتصاله می نامند.این سیستم مشتق از دو جناغی است ، اما جناغ ها در این سیستم به هم متصل نیستند.

سیستم هیدرولیکی

در ترکیب سیستم هیدرولیک بدنه با قابلیت بلند کردن و همچنین نرم ترین عملکرد دمپرها شکوهی بی سابقه را برای خود به ارمغان آورده است.این سیستم به یک پردازنده ی مرکزی مجهز است.سوپاپ الکتریکی میزان فشار روغن را، در درون سیلندر مشخص می کند.

سیستم تعلیق بادی 

اینم سیستم مشابه سیستم هیدرولیک کار میکند، اما با تفاوت این که در سیلندر، گاز جای روغن را می گیرد.

 

سیستم تعلیق الکترو مغناطیس

این سیستم حاوی سیلندری است که دارای  روغنی می باشد، که  از تکه های بسیار ریز آهن پر شده است و ارتفاع جلوبندی را تنظیم میکند.درون پیستون این سیلندر، هسته ای سیم پیچی شده است که جنس مواد آن فرو مغناطیس است. که با گذشتن از درون آن میدان مغناطیسی به وجود می آید.

خودرو چه زمانی نیاز به تعمیر سیستم تعلیق دارد؟

قبل از انجام تعمیر باید آن را بررسی کرده و علت نقص را شناسایی کنید. یک بررسی دقیق امکان این را برای شما فراهم می سازد، تا تعمیری با کیفیت بالا انجام دهید و از خرابی هایی که پس از آن پیچیده تر می شوند، پیشگیری کنید.

علائم خرابی سیستم تعلیق عبارتند از:

_ خودرو به هنگام ترمز گرفتن به جلو خم می شود

_ لرزش فرمان به هنگام رانندگی در سطوح ناهموار

_ تکان خوردن ماشین در حین رانندگی

_ فرار خودرو از حرکت مستقیم

_ قابلیت رانندگی ضعیف 

_ سایش سریع و ناهموار لاستیک

_ ضربه زدن و صدای اضافه ی سیستم

محبوب ترین خدمات تعمیر  سیستم تعلیق

_ تعویض بلبرینگ توپی

_ تعویض کمک فنر

_ تعویض فنر تعلیق 

_ تعویض کولیس

_ تعویض شوک ها و پایه ها

سیستم تعلیق عقب چند بخش است؟

_ تعلیق چند پیوندی 

_ تعلیق مستقل

_ تعلیق وابسته(چرخ ها در یک محور به هم متصل هستند)

تعمیر سیستم تعلیق عقب

_  تعویض کمک فنر های عقب 

_ تعویض پایه های تثبیت کننده

_ تعویض بوش های تثبیت کننده

_ تعویض بلوک های بی صدا

بهترین تعمیرگاه برای تعمیر سیستم تعلیق

اگر برای تعمیر سیستم تعلیق خودروی  خود به دنبال یک تعمیرگاه خوب و مطمئن هستید،ما تعمیرگاه تخصصی کارنو را به شما توصیه میکنیم. تعمیرگاه تخصصی کارنو با ارائه ی خدمات و تعمیر ماشین های وارداتی توسط کارکنان مجرب خود، منتظر مراجعه ی به موقع شما هستند.

با مراجعه به تیم حرفه ای کارنو در صرف وقت و هزینه ی خود صرفه جویی کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *